Nasz rywal: Stal Rzeszów

Mecze ze Stalą, choć tylko cztery, zawsze z emocjami i golami zdobywanymi w ostatnich minutach, a nawet sekundach. Przyglądamy się naszemu wtorkowemu przeciwnikowi.
19-08-2024 02:15

Mocny rok Stali

Nie tylko w tym sezonie, ale i w całym roku Stal prezentuje się bardzo solidnie. W 20 meczach zdobyła 37 punktów. Więcej mają tylko GKS Katowice, który awansował do Ekstraklasy, i Górnik Łęczna również próbujący awansować poprzez baraże.
Aktualnie Stal jest czwarta w tabeli i została pokonana tylko raz, właśnie przez prezentującego równie wysoką dyspozycję Górnika Łęczna. Poza tym wygrywała z Arką Gdynia i Miedzią Legnica po 1:0, następnie z Kotwicą Kołobrzeg 3:1, a nabierając już prędkości w sobotę zwyciężyła najbardziej efektownie, bo 4:0 z Wartą Poznań. Wydaje się, że ten sezon może być dla Stali lepszy od poprzedniego, w którym zajęła 11 miejsce, tuż przed Chrobrym.

Trener rywali: Marek Zub

Marek Zub jest trenerem Stali od ponad roku, a do kraju powrócił po bardzo udanej przygodzie za granicą, gdzie dwukrotnie został mistrzem Polski z Zalgirisem Wilno. Pierwszy etap pracy w nowym miejscu miał jednak trudny.
Teraz jednak Stal pod jego wodzą zdaje się wychodzić na prostą. Ogółem poprowadził ją w 42 spotkaniach punktując na poziomie 1.57/mecz.

Odważnie na młodych

Nie można powiedzieć, że Stal nie osłabiła się po sezonie i to teraz szybko procentuje, bo straciła kilku ważnych zawodników. Jakub Wrąbel przeszedł do Miedzi Legnica, zakończyły się też wypożyczenia Adriana Bukowskiego oraz Adlera Da Silby, który w 16 meczach zdobył 8 goli. Robotę robią pozostali, już dobrze zgrani po ostatnim sezonie, bo poza ściągniętym z Polonii Warszawa bramkarzem Krzysztofem Bąkowskim to oni tworzą podstawowy skład. Po dwa gole mają jeden z najbardziej doświadczonych zawodników Andreja Prokic (49 spotkań w Ekstraklasie), Sebastien Thill oraz pomimo wchodzenia z ławki Tomasz Bała. W kadrze są też m.in. Kamil Kościelny z 58 występami na najwyższym poziomie, ale sporo grają w niej mniej lub bardziej związani z klubową Akademią młodzieżowcy: 18-letni Szymon Łyczko, 20-letni Karol Łysiak czy 17-letni Michał Synoś. Stal już w poprzednim sezonie wygrała PJS i w tym zapewne również będzie wysoko.

Klubowe powiązania

Piłkarz Stali z przeszłością w Chrobrym to Paweł Oleksy. W Chrobrym był w sezonach 2010/11 i 2020/21, po którym zmienił otoczenia na Rzeszów. W tej edycji rozgrywek wystąpił w jednym meczu ostatniej kolejki, na boisko wchodząc już w 90 minucie.

Obsada sędziowska

• Sędzia główny: Paweł Horożaniecki - Żary
  • Sędziowie asystenci: Jakub Szkutnik, Michał Wikszta
  • Sędzia techniczny: Kornel Paszkiewicz
  • Sędziowie VAR: z Piotr Rzucidło, Dawid Golis

Piąty mecz ze Stalą

Chrobry ze Stalą zagra po raz piąty, ale mimo niewielkiej liczby spotkań wydarzeniami z dotychczasowych można obdzielić dużo więcej. W pierwszym sezonie, 2022/23, oba pojedynki zakończyły się remisem 3:3, a szczególnie emocjonujący był ten drugi, w którym Stal prowadziła już 3:0. Ostatni sezon to jednak również „jazda bez trzymanki”. W Rzeszowie było 2:1 dla gospodarzy po golu zdobytym w 90 minucie. W rewanżu Chrobry wygrał 2:1, a wszystkie bramki padły od… 89 minuty. Ta decydująca o wygranej głogowian była autorstwa Dawida Hanca.