Magnetoterapia

Ciesz się szybszą rehabilitacją po złamaniu dzięki mocy pola magnetycznego.

Magnetoterapia

Magnetoterapia wykorzystuje do leczenia pole magnetyczne, które głęboko oddziałuje na organizm bezpiecznie i bezboleśnie przenikając przez tkanki. Dzięki temu przyspiesza powrót do zdrowia po złamaniach, zwichnięciach i skręceniach.

Co to jest magnetoterapia?

Magnetoterapia to metoda leczenia polem magnetycznym, które silnie oddziałuje na organizm. Pole tworzy urządzenie zwane magnetronik. To cewki znajdujące się w tubach, które ustawiamy nad miejscem urazu.

Pole ma częstotliwość mniejszą niż 100 Hz i indukcję magnetyczną od 1 pT do 20 mT. Zabiegi w magnetroniku są bezpieczne i bezbolesne. Mogą z nich korzystać osoby w każdym wieku.

Co daje magnetoterapia?

Pole magnetyczne przenika przez ciało i uruchamia różnego rodzaju procesy w komórkach.

Pobudza powstanie nowych naczyń krwionośnych. Dzięki temu wzmacnia ukrwienie obszaru urazu co przyspiesza regenerację.

Pole magnetyczne stymuluje produkcję związków zależnych od wapnia, na przykład kalmoduliny, która wpływa na procesy metabolizmu i syntezy w komórkach. Efektem jest przyspieszony zrost kości.

Magnetoterapia to jedyna metoda leczenia, która wspiera powstawanie naczyń krwionośnych, usuwa obrzęki oraz przyspiesza zrost kości. Dzięki temu powrót do pełnej sprawności jest szybki. 

W powrocie do sprawności pomagają regularne wizyty w Centrum Rehabilitacji. Dzięki opiece fizjoterapeutek oraz harmonogramowi zabiegów nie musisz obawiać się o przerwanie leczenia.

W badaniu "Ocena wpływu laseroterapii i magnetoterapii w połączeniu z kinezyterapią u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową odcinka lędźwiowo–krzyżowego kręgosłupa" autorzy ustalają, że 80% badanych widzi znaczącą różnicę po 10 zabiegach magnetoterapii.

Dlaczego magnetoterapia?

Gips, temblak czy bandaże to nie problem dla pola magnetycznego. Bez problemu przenika w głąb organizmu. Dlatego nawet po złamaniu nogi i zagipsowaniu jej korzystasz z zabiegów i przyspieszasz zrost kości.

Magnetoterapię w magnetroniku wykorzystujemy przede wszystkim w leczeniu zwichnięć, złamań, skręceń i uszkodzenia więzadeł. Często korzystają z niej profesjonalni sportowcy — piłkarze Chrobrego Głogów, szczypiorniści SPR czy siatkarze SPS.

W Centrum Rehabilitacji jako jedyni w Głogowie stosujemy magnetronik z tubami, w których znajdują się cewki do generowania pola magnetycznego. Zabieg jest łatwy, bo w magnetroniku starego typu trzeba zakładać cewki na miejsce urazu, co krępuje ruchy.

Pole magnetyczne jest stosowane do leczenia już od starożytności. Wywodzi się z Chin, gdzie stosuje się magnesy przy terapiach. Wielkim orędownikiem magnetoterapii jest Hipokrates.

Prawdziwy rozkwit magnetoterapii rozpoczyna się w XVIII i XIX wieku. Punktem kulminacyjnym jest 1820 rok, gdy Hans Ørsted odkrywa elektromagnes. Wraz z nim pojawiają się nowe techniki, technologie i koncepcje wykorzystania pola magnetycznego.

W 1934 roku Abraham Ginsberg dowodzi bezpośredniego wpływu pola magnetycznego na procesy zachodzące w żywych tkankach. Takie jak na przykład przyspieszenie gojenia ropiejących ran, redukcja bólu, pobudzenie zrostu kości i powstawanie nowych naczyń krwionośnych.

Jakie są wskazania do magnetoterapii?

Do czego stosujemy magnetoterapię?

  • Stany pourazowe — złamania, zwichnięcia, bóle mięśniowe
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów
  • Osteoporoza
  • Obrzęki
  • Stany pooperacyjne
  • Choroby naczyniowe
  • Choroby układu nerwowego
  • Choroby reumatyczne

ul. Wita Stwosza 1, Głogów

76 835 55 76
504 274 097

pon. - pt. 07:00 - 18:00